Site icon Moje Ukusno

20 najpoznatijih torti i kolača

20 najpoznatijih torti i kolača

20 najpoznatijih torti i kolača

Torte i kolači predstavljaju slatku umetnost koja osvaja srca širom sveta. Svaka država ima svoj jedinstveni specijalitet koji je postao simbol i ponos njihove kulinarske baštine. U ovom članku, istražujemo 20 najpoznatijih torti i kolača, koji su pravi specijaliteti i zaštitni znaci svojih zemalja.

  1. Francuska – Krem brule (Crème brûlée)

Najpoznatiji francuski desert je „Krem brule“ (Crème brûlée). Ovaj elegantan desert sastoji se od krema napravljenog od jaja, šećera i slatke pavlake, koja se zatim posipa smeđim šećerom i karamelizuje toplim izvorom, poput plamenika ili specijalnog alata za karamelizaciju.

Crème brûlée je omiljen širom sveta i često se nalazi u jelovnicima francuskih restorana. Kombinacija karamelizovane hrskave površine sa bogatom, kremastom kremom unutra, čini ovaj desert neodoljivim.

Priprema crème brûlée-a zahteva pažnju i preciznost, a ključno je postići savršenu ravnotežu između kreme i karamelizovane kore. Tradicionalno se poslužuje u malim keramičkim posudama koje se nazivaju „ramekin“. Pre posluživanja, gornji sloj šećera karamelizuje se plamenikom, stvarajući karakterističnu hrskavu koricu koju je potrebno probiti kašikom kako biste uživali u kremastoj unutrašnjosti.

  1. Italija – Tiramisu

Tiramisu je jedan od najpoznatijih italijanskih desertа i omiljen među sladokuscima širom sveta. Ovа jеdinstvenа slаstičаrskа kreаcijа kombinuje nekoliko prepoznatljivih sаstojаkа u savršenu sinergiju ukusа.

Tiramisu se priprema od slojeva mekanih piškota (ladyfingers) natopljenih jakom espresо kаfоm i likerom (često se koristi аmаretо). Preko piškota ide sloj kreme, koja se pravi od kombinacije svežih jaja, šećera, mascarpone sira i vanilin šećera. Mascarpone sir daje kremi bogat i kremast ukus, dok jaja i šećer doprinose slatkosti i teksturi kreme. Kremasti sloj se često posipa kakaom u prahu pre nego što se torta ohladi u frižideru.

Tiramisu ima bogatu istoriju i potiče iz italijanskog regiona Veneto, iako postoje i druge regije koje tvrde da su prve izmislile ovaj desert. Danas je Tiramisu prepoznatljiv simbol italijanske kuhinje i često se služi u restoranima i poslastičarnicama širom sveta.

  1. Grčka – Galaktoboureko

Galaktoboureko je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih slatkiša u grčkoj kuhinji. Ovaj tradicionalni grčki desert ima bogatu istoriju i predstavlja simbol slatke i ukusne poslastice.

Galaktoboureko se sastoji od dva osnovna sloja – filo testa i kreme od mleka. Filo testo je tanko i hrskavo, a kremasti nadev od mleka je bogat ukusom vanile i limunove korice. Kako bi se postigla savršena tekstura, filo testo se složi u pleh, prelije puterom i prekrije drugim slojem testa, a zatim se prelije kremom od mleka. Nakon pečenja u rerni, galaktoboureko se preliva toplim sirupom od šećera i vode, što mu daje slatki i sočan završni dodir.

Ovaj ukusni desert se često posipa prahom od šećera i cimeta pre posluživanja, što mu daje dekorativni izgled i dodatnu aromu.

Galaktoboureko je omiljen među Grcima i često se služi na raznim proslavama i praznicima. Takođe se može naći u mnogim poslastičarnicama i restoranima širom Grčke, gde je popularan među turistima i posetiocima.

  1. Austrija – Sachertorte

Sachertorte je klasik austrijske kuhinje i jedan od najpoznatijih austrijskih slatkiša. Ovaj čuveni čokoladni kolač ima bogatu istoriju i smatra se delom kulturne baštine Austrije.

Sachertorte se sastoji od mekog čokoladnog biskvita koji je punjen slojem džema od marelica, a zatim obložen čokoladnom glazurom. Kolač je poznat po svojoj bogatoj i sočnoj strukturi, a glazura mu daje elegantan sjajni izgled.

Ovaj ukusni desert je prvi put napravljen 1832. godine od strane Franca Sachera, mladog austrijskog poslastičara. Kolač je postao toliko popularan da se ubrzo našao na jelovnicima mnogih aristokratskih i uglednih restorana u Beču i Austriji. Danas, Sachertorte je prepoznatljiv simbol austrijske kuhinje i često se služi u mnogim kafićima i poslastičarnicama širom zemlje.

Sachertorte je idealan za sve ljubitelje čokolade i slatkih kolača. Njegova bogata i čokoladna aroma, kombinovana sa slatkoćom džema od marelica, čini ga neodoljivim desertom za sve prilike.

  1. Brazil – Brigadeiro

Brigadeiro je jedan od najomiljenijih i najpoznatijih slatkiša iz Brazila. Ovaj ukusni kolač od čokolade ima bogatu istoriju i postao je prepoznatljiv simbol brazilske kulinarske baštine.

Brigadeiro se pravi od samo nekoliko osnovnih sastojaka: kondenzovanog mleka, kakao praha, putera i čokoladnih mrvica ili kokosa za posipanje. Svi sastojci se kuvaju na niskoj temperaturi, mešaju dok se ne zgusnu, a zatim se oblikuju u male kuglice nakon što se masa ohladi.

Postoji nekoliko varijanti brigadeira, kao što su beli brigadeiro (sa belom čokoladom), pačuli brigadeiro (sa lešnicima), i drugi. Ipak, tradicionalni brigadeiro se priprema sa tamnim kakao prahom i obično se posipa čokoladnim mrvicama ili kokosom.

Brigadeiro je popularan slatkiš na dečjim rođendanima, praznicima i posebnim prilikama u Brazilu. Takođe se često služi kao poslastica u kafićima, restoranima i na uličnim štandovima širom zemlje.

Ovaj ukusni kolač je jednostavan za pripremu i omiljen među decom i odraslima. Brigadeiro je savršen spoj kremastog, čokoladnog ukusa i slatkog, a svaka kuglica topi se u ustima.

  1. Švedska – Cimet Rolat (Kanelbulle)

Cimet Rolat, poznat i kao „Kanelbulle“ ili „Švedska cimet rolna“, je popularan slatkiš iz Švedske. Ovaj ukusni kolač je postao simbol švedske kuhinje i često se jede uz kafu ili čaj tokom jutarnje ili popodnevne pauze.

Kanelbulle se priprema od mekog kvasnog testa koje je bogato puterom i cimetom. Testo se razvija u tanke pravougaonike, a zatim se posipa smešom od putera, šećera i cimeta. Nakon toga, testo se uvija u rolnu i seče na male komade, koji se zatim peku u rerni dok ne postanu zlatno smeđi.

Jedinstveni miris cimeta i ukusnog testa čine Kanelbulle neodoljivim slatkišem. Ovaj kolač je omiljen među Šveđanima i može se naći u raznim poslastičarnicama, pekarama i kafićima širom zemlje.

Kanelbulle se takođe često pravi kod kuće, a pravljenje ovih slatkih rolni postalo je tradicija u mnogim švedskim domovima. Ova slatka poslastica često se služi i na praznicima i posebnim prilikama.

  1. Meksiko – Tres Leches Torta

Tres Leches Torta, poznata i kao „Three Milk Cake“ ili „Torta de Tres Leches“, je slatkiš koji potiče iz Meksika i popularan je u mnogim latinoameričkim zemljama. Ovaj kolač se odlikuje svojom sočnošću i bogatim ukusom, jer se natapa u tri vrste mleka, što mu daje jedinstvenu teksturu i aromu.

Tres Leches Torta se pravi od mekanog i vazdušastog kolača koji se peče u plehu. Nakon pečenja, kolač se izbuši viljuškom ili čačkalicom kako bi se stvorile male rupe, a zatim se preliva sa tri vrste mleka – kondenzovano mleko, obično mleko i krem od mleka (evaporisano mleko). Ove tri vrste mleka kombinuju se sa šećerom i vanilom kako bi se stvorio bogat i kremast nadev koji upija u kolač.

Tres Leches Torta se često posipa kakaom u prahu ili se ukrasi šlagom i voćem pre posluživanja. Ovaj slatkiš je prepoznatljiv po svojoj vlažnoj teksturi i slatkastom ukusu koji se savršeno balansira sa kremastim nadevom.

Ovaj desert je omiljen među latinoameričkim stanovništvom, ali i među turistima koji posete Meksiko ili druge zemlje u Latinskoj Americi. Tres Leches Torta je popularna na raznim proslavama i posebnim prilikama, a takođe je često prisutna u restoranima i poslastičarnicama.

  1. Portugal – Pastel de Nata

U Portugalu, Pastel de Nata je jedan od najpoznatijih i najomiljenijih slatkih specijaliteta. Ovaj tradicionalni portugalski kolač poznat je i kao „Portugalska vanilica“ ili „Portugalska krempita“. Pastel de Nata ima bogatu istoriju koja datira još iz 18. veka i postao je prepoznatljiv simbol portugalske kulinarske baštine.

Pastel de Nata je kolač napravljen od hrskavog lisnatog testa koje je punjeno kremom od jaja i mleka. Testo se priprema od maslaca i brašna, dok se krema pravi od jaja, mleka, šećera i vanilin šećera. Kako bi se postigao karakterističan ukus i tekstura, testo se tanko razvija u posebnim kalupima i peče u vrelim pećnicama dok ne postane hrskavo i zlatno smeđe.

Pastel de Nata je najbolji kada se poslužuje topao, a često se posipa prahom od šećera i cimeta pre posluživanja. Ovaj ukusni kolač ima bogat ukus vanile, karamelizovanu površinu i kremastu unutrašnjost koja se topi u ustima.

Ova slatka poslastica je popularna u Portugalu i može se naći u raznim poslastičarnicama, kafićima i restoranima širom zemlje. Pastel de Nata je omiljen među lokalnim stanovništvom, ali i među turistima koji posećuju Portugal.

  1. Japan – Matcha Roll

U Japanu, Matcha Roll je popularan slatkiš poznat i kao „Matcha Swiss Roll“ ili „Matcha Roll Cake“. Ovo je ukusna i lepršava rolna od kolača punjena kremom sa matcha čajem, koja ima karakterističnu zelenu boju i prepoznatljiv ukus matcha čaja.

Matcha čaj je posebna vrsta zelenog čaja koja se melje u fini prah i koristi se u japanskoj kulturi za pripremu raznih jela i pića. Matcha prah ima bogat, blago gorak ukus i intenzivnu zelenu boju koja mu daje karakterističan izgled.

Matcha Roll se priprema od mekanog kolača koji se peče u tankom sloju i nakon pečenja uvija u roladu dok je još topao i fleksibilan. Kada se ohladi, rolna se pažljivo razvija, premazuje bogatom matcha kremom, a zatim se ponovo uvija u savršenu rolnu. Rolna se često posipa prahom od matcha čaja ili šećerom u prahu pre posluživanja kako bi se istakao njen prepoznatljiv izgled.

Matcha Roll je omiljeni desert u Japanu i često se poslužuje uz šolju zelenog čaja. Ovaj slatkiš je poznat po svojoj mekoći, svežini i prefinjenom ukusu matcha čaja koji se savršeno balansira sa kremastom strukturom kreme.

  1. Argentina – Alfajor

Alfajor je slatkiš koji potiče iz Argentine i postao je poznat širom Južne Amerike. Ovaj ukusni desert sastoji se od dva koluta mekanog keksa koji su spojeni sa slatkim nadevom, najčešće od karamela (dulce de leche). Nakon što se spoje, alfajori se obično prelivaju čokoladom ili posipaju šećerom u prahu.

Postoji nekoliko različitih vrsta alfajora u Argentini, od kojih su najpoznatiji „alfajor de maicena“ i „alfajor de chocolate“. Alfajor de maicena je napravljen od keksa koji se priprema od skrobnog brašna (maicena), putera, jaja i šećera. Ovaj keks je mekan i nežan, a nadev od karamela ga čini bogatim i slatkim. Alfajor de chocolate, kao što mu ime sugeriše, ima dodatak čokolade, pa su kolutovi keksa prelivani čokoladom što ga čini još primamljivijim za ljubitelje čokolade.

Alfajori su omiljeni u Argentini i često se jedu uz šolju kafe ili čaja. Ovi slatkiši su popularni među lokalnim stanovništvom, turistima i putnicima koji prolaze kroz Argentinu. Alfajori se takođe često kupuju kao suvenir i poklon, jer su lepo upakovani i predstavljaju ukusan deo argentinske kulinarske baštine.

  1. Rusija – Medovik (Medena Torta)

Medovik, poznat i kao Medena Torta, je jedan od najpopularnijih i najomiljenijih ruskih deserta. Ovaj slatki kolač ima bogatu istoriju koja datira unazad više od 200 godina i postao je prepoznatljiv simbol ruske kulinarske baštine.

Medovik je jedinstven po svom glavnom sastojku – medu. Testo za tortu se priprema od tankih slojeva kolačića koji se prže, a zatim prelivaju medom pre nego što se slože i spoje u jedan ukusni kolač. Sama torta ima između 6 i 10 slojeva, što je čini sočnom i bogatom.

Svaki sloj testa se peče posebno, a zatim se natapa medom i ostavi da odstoji kako bi testo postalo mekano i sočno. Medovik se tradicionalno filuje kremom koja je napravljena od kondenzovanog mleka i putera, što mu daje bogat i kremast ukus.

Medovik se često posipa mrvicama sa strane i preliva medenim glazurom odozgo kako bi dobio posebnu dekorativnu notu. Ova torta je često ukrašena i rendanim orasima ili čokoladom kako bi se naglasio njen slatki ukus.

Medovik je popularan na raznim proslavama i praznicima u Rusiji, a takođe se često služi uz kafu ili čaj. Ovaj ukusni kolač je omiljen među ruskom decom i odraslima i često se pravi kod kuće za porodične okupljanja i slavlja.

  1. Južna Afrika – Melktert

Melktert, poznat i kao Milk Tart, je tradicionalni južnoafrički desert koji je omiljen širom zemlje. Ova slatka poslastica kombinuje hrskavo kolačasto testo sa kremastim nadevom od mleka i jaja, i predstavlja spoj britanske i holandske kulinarske baštine.

Kolačasto testo za Melktert se priprema od brašna, putera, jaja i šećera. Testo se razvija i stavlja u pleh za tart, gde se peče dok ne postane hrskavo i zlatno smeđe.

Nadev za Melktert se pravi od mleka, jaja, šećera i mlevenog cimeta. Sastojci se kuvaju dok se ne zgusnu, a zatim se preliju preko kolačastog testa. Melktert se često posipa cimetom ili muskatnim oraščićem pre posluživanja, što mu daje karakterističnu aromu i ukus.

Melktert se obično služi hladan i može biti isečen na male komade. Ova slatka poslastica je omiljena na praznicima i posebnim prilikama, ali se takođe može naći i u mnogim kafićima i poslastičarnicama širom Južne Afrike.

Ovaj jednostavan i ukusan desert je deo kulturnog nasleđa Južne Afrike i predstavlja jedinstven spoj tradicionalnih ukusa i mirisa.

  1. Španija – Tarta de Santiago

Tarta de Santiago, poznata i kao Santiagova torta, je tradicionalni španski desert koji potiče iz regije Galicija na severozapadu Španije. Ovaj slatki kolač je poseban po svom jednostavnom sastavu i bogatom istorijom koja je povezana sa Svetim Jakovom, zaštitnikom Galicije.

Tarta de Santiago je amandmanska torta, što znači da je njen osnovni sastojak badem. Testo se priprema od mlevenih badema, šećera i jaja, a često se obogaćuje i limunovom koricom ili rumom kako bi se postigao bogatiji ukus. Torta je obično ukrašena belim krstom od šećera u prahu na vrhu, što simbolizuje svetog Jakova.

Postoji nekoliko verzija priče o nastanku Tarte de Santiago. Jedna od njih kaže da je torta nastala u srednjem veku kao oblik hodočasničkog obroka za vernike koji su posećivali katedralu u Santiago de Compostela, koja je posvećena svetom Jakovu. Druga verzija priče kaže da je torta prvi put napravljena za kralja Filipa II Španije.

Danas je Tarta de Santiago omiljeni desert u Galiciji i širom Španije. Često se poslužuje tokom praznika i posebnih prilika, a takođe je i popularan suvenir za turiste koji posećuju Santiago de Compostela.

Ova jednostavna, ali ukusna torta ima slatku teksturu badema i mirisnu notu limuna, što je čini neodoljivom za sve ljubitelje slatkog. Ako posetite Španiju, svakako isprobajte autentičnu Tarta de Santiago i uživajte u jedinstvenom ukusu i istorijskoj priči koja je povezana sa ovim slatkim kolačem.

  1. Indija – Gulab Jamun

Gulab Jamun je jedan od najomiljenijih slatkih kolača u Indiji i širom južne Azije. Ovaj prepoznatljivi desert ima dugu i bogatu istoriju u indijskoj kulturi i gastronomiji, i često se služi tokom praznika, slavlja i posebnih prilika.

Gulab Jamun je kolač napravljen od mlevenog mleka (khoya) ili mlečnog praha, koji se meša sa malo brašna i praškom za pecivo, kako bi se dobila kompaktna i glatka smesa. Od ove smese se formiraju male okrugle kuglice koje se prže u dubokom ulju dok ne postanu zlatno smeđe. Nakon prženja, kuglice se prelivaju toplim šećernim sirupom koji je aromatizovan ružinom vodicom (gulab), što daje kolaču poseban miris i slatkoću.

Ime „Gulab Jamun“ potiče od persijskih reči „gulab“ (ruža) i „jamun“ (vrsta voća), što sugeriše na aromu šećernog sirupa i oblik kolača koji podseća na male voćne kuglice.

Gulab Jamun je poznat po svom bogatom i slatkom ukusu, a može se poslužiti topao ili hladan. Ovaj ukusni desert je omiljen u Indiji i može se naći na jelovnicima mnogih indijskih restorana i poslastičarnica širom sveta.

Gulab Jamun je više od običnog kolača – on predstavlja deo indijske kulture i tradicije, i često je sastavni deo obreda i proslava u indijskim porodicama. Ovaj slatkiš se često služi tokom praznika kao što su Divali, Holi, Ramazan i mnogi drugi, te je simbol slavlja, radosti i gostoprimstva.

  1. Kina – Mekani Njihuan (Mooncake)

Mekani Njihuan, poznat i kao Mooncake, je tradicionalni kineski desert koji ima posebno značenje tokom jednog od najvažnijih kineskih praznika – Festivala Srednje Jeseni, poznatog i kao Festival Mesečine (Mid-Autumn Festival). Ovaj praznik se slavi 15. dana osmog meseca lunarnog kalendara, obično u septembru.

Mekani Njihuan je kolač koji je simbolizuje mesec, jer je okruglog oblika i podseća na pun mesec. To je slatka poslastica koja ima bogatu istoriju dugu više od 3.000 godina, a pravljena je da se proslavi ovaj važan praznik i ujedini porodice.

Mekani Njihuan se tradicionalno pravi od tankog testa od pirinčanog brašna, koje je punjeno različitim nadevima. Najčešći nadevi uključuju pastu od lotos semenki, crveni pasulj, orase, seme susama, suvo voće i slatko punjenje od malteksa (Maltose), što mu daje jedinstveni ukus i teksturu. Kolači se često ukrašavaju posebnim pečatima sa raznim motivima, što ih čini atraktivnim i dekorativnim.

Mekani Njihuan su obično prilično kompaktni i slatki, a često se poslužuju uz šolju kineskog čaja tokom Festivala Srednje Jeseni. Ovaj praznik ima duboko korenje u kineskoj kulturi i simbolizuje obnovu i obilje, te je poseban trenutak kada porodice sede zajedno, dele kolače i uživaju u mesečini.

Tokom Festivala Srednje Jeseni, Mekani Njihuan se često poklanjaju prijateljima i porodici kao znak ljubavi i poštovanja. Ovi slatkiši takođe dolaze u raznim lepim kutijama, što ih čini idealnim poklonom tokom ovog važnog praznika.

  1. Danska – Kringle

Kringle je prepoznatljivi danski kolač koji se često naziva „danska pita“ ili „danski štrudl“. Ovaj slatkiš je omiljen u Danskoj i popularan je među turistima koji posećuju ovu zemlju. Kringle je karakterističan po svom obliku koji podseća na pletenicu, a priprema se od lisnatog testa i različitih punjenja.

Kringle se pravi od posebnog lisnatog testa koje je bogato puterom, čime se postiže hrskava i raskošna tekstura. Testo se tanko razvija, a zatim se filuje sa raznim nadevima. Tradicionalni nadevi uključuju bademe, orase, marcipan, džem od voća ili cimet sa šećerom. Nakon što se nadev rasporedi po testu, kringle se oblikuje u pletenicu, a potom se peče u rerni dok ne postane zlatno smeđa i hrskava.

Kringle je često posut šećerom u prahu ili preliven glazurom kako bi se pojačao njegov slatki ukus i dekorativni izgled. Ovaj slatkiš se tradicionalno poslužuje za doručak, užinu ili kao desert uz šolju kafe ili čaja.

Kringle je deo danskog nasleđa i često se priprema tokom praznika i svečanosti. Danski ljudi su poznati po svojoj ljubavi prema kafi i slatkišima, a kringle je omiljeni slatkiš koji se često deli sa porodicom i prijateljima tokom posebnih prilika.

  1. Poljska – Paczki

Paczki (poznat i kao „pączki“ ili „paczek“ u poljskom jeziku) su tradicionalni krofne koje potiču iz Poljske. Ovi ukusni slatkiši su posebno popularni tokom poljske proslave „Tłusty Czwartek“ (Masni četvrtak), koji se održava četiri dana pre korizme.

Paczki se pripremaju od bogate i mekane krofne smese koja sadrži sastojke poput brašna, kvasca, mleka, šećera, maslaca i jaja. Nakon što se testo odmara i nadođe, oblikuje se u okrugle loptice koje se prže u dubokom ulju dok ne postanu zlatno smeđe. Ove krofne su često prelivene šećernim sirupom, napunjene različitim voćnim džemovima, kremom, ili drugim ukusnim filovima.

Ono što razlikuje paczki od običnih krofni je njihova posebna punjenost. Umesto da budu šuplje, paczki imaju obilato punjenje koje ih čini sočnim i ukusnim. Ovo punjenje može biti od raznih voćnih džemova, poput malina, šljiva, višanja, ili ukusnih kremova, kao što su vanila, čokolada ili krem od vanile.

Paczki su slatkiši koji u sebi nose deo poljske kulture i tradicije. Ovaj desert je neizostavni deo proslava i slavlja u Poljskoj, a tokom Masnog četvrtka se može naći u svim pekarama i poslastičarnicama širom zemlje. Njihova bogata tekstura i raznovrsni ukusi čine paczki omiljenim slatkišem među Poljacima i ljubiteljima slatkog širom sveta.

  1. Maroko – Gazelle Rogues (Cornes de Gazelle)

Gazelle Rogues, poznate i kao marokanske gazelle roge, su ukusni kolačići punjeni smesom od badema i pomorandže, a oblikom podsećaju na roge gazela.

Gazelle Rogues su popularni marokanski kolačići koji se često pripremaju tokom praznika i posebnih prilika. Ovi slatkiši su neodoljive kombinacije badema, pomorandže i cvetne vode, a upakirani su u hrskavo filo testo koje ih čini posebno privlačnim. Njihov karakterističan oblik „roga gazela“ čini ih vizualno atraktivnim, a slatki ukus i nežna aroma čine ih nezaobilaznim delom marokanske gastronomije.

  1. Belgija – Belgian Waffle

Belgijski vafli su jedan od najpoznatijih i najomiljenijih slatkih specijaliteta koji potiču iz Belgije. Ovi vafli su prepoznatljivi po svom bogatom ukusu, hrskavoj spoljašnjosti i mekoći unutra. Ovaj slatkiš je postao simbol belgijske kulinarske baštine i omiljen je među posetiocima Belgije, ali i širom sveta.

Belgijski vafli se prave od smese koja sadrži brašno, jaja, mleko, puter i šećer. Smesa se priprema na specifičan način kako bi se dobila vazdušasta i meka tekstura unutra, dok spoljašnjost ostaje hrskava. Kada se testo pripremi, sipa se u vafličare – specijalne aparate za pečenje vafli, koji imaju karakterističan uzorak kvadratića i duboke udubljenja.

Postoji nekoliko različitih vrsta belgijskih vafli, a najpoznatiji su:

Brussels Waffle (Bruselski vafli): Ovi vafli su tanji i veći od drugih vrsta, sa manje dubokih udubljenja i glatkijom spoljašnjosti. Obično se služe sa voćem, šlagom, čokoladom ili karamelom.

Liege Waffle (Lidžski vafli): Lidžski vafli su manji i gušći od bruselskih vafli, sa karamelizovanim šećerom u testu što im daje jedinstven ukus i teksturu. Oni se često jedu sami, bez preliva, jer su već dovoljno ukusni.

Belgijski vafli se služe kao desert, doručak ili užina, a možete ih naći na mnogim ulicnim tezgama, pekarama i poslastičarnicama u Belgiji. Ovi vafli su posebno popularni tokom proslava, sajmova i praznika, ali ih možete uživati u svako doba godine.

  1. Finska – Runeberg Torte

Runeberg Torte je slatka poslastica koja je poznata kao nacionalni kolač Finske. Ovaj ukusni desert dobija ime po finskom pesniku Johanu Ludvigu Runebergu, koji je živeo u 19. veku. Runeberg je često uživao u ovom kolaču, a torta je postala poznata širom zemlje kao simbol finske kulinarske baštine.

Runeberg Torte se tradicionalno sprema na dan Runeberga, 5. februara, koji je nacionalni dan u Finskoj posvećen ovom poznatom pesniku. Ovaj kolač je jednostavan za pripremu, a sastoji se od bogate biskvitne mase sa mlevenim bademima i prezlima, koja je obogaćena aromom ruma i začinjena kardamomom. Nakon pečenja, torta se obično preliva voćnim džemom od malina ili marelica, što joj daje poseban ukus i sočnost.

Ono što Runeberg Torte čini prepoznatljivom je njen karakterističan oblik. Kolači se peku u posebnim cilindričnim kalupima sa udubljenjem u sredini, što rezultira formiranjem male šupljine u sredini svake torte. Ovo udubljenje se tradicionalno puni džemom pre posluživanja, a torte se često ukrašavaju šećernim glazurom i bademom.

Runeberg Torte je omiljeni desert tokom zime i posebno je popularan tokom praznika i proslava u Finskoj. Kolač se često služi uz šolju kafe ili čaja i predstavlja slatku poslasticu kojom Finci obeležavaju pesnikov dan.


Ove torte i kolači su postali simboli svojih zemalja i predstavljaju najbolje od svake kulinarske tradicije. Svaka od njih nosi sa sobom priču i ukusnu istoriju koja odražava bogatstvo kulture i nasleđa. Uživajte u otkrivanju ovih slatkih specijaliteta i osetite duh svake države kroz jedinstvene ukuse!

20 najpoznatijih torti i kolača
Facebook / Komentar
Exit mobile version